A MAGYAR KULTÚRA ÜNNEPE 2020

14 január 2020

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség
Bihar Megyei, Nagyváradi és Margittai Szervezete,
Berettyóújfalu Város Önkormányzata,
Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata,
Margitta Megyei Jogú Város Önkormányzata
és valamennyi szervező, közreműködő
nevében

tisztelettel meghívjuk
Önt és kedves családját, barátait a

MAGYAR KULTÚRA ÜNNEPE
alkalmából szervezett rendezvényekre.


A rendezvény fővédnökei:

Halász János
országgyűlési képviselő,
a Városok, Falvak Szövetsége elnöke

Kelemen Hunor
parlamenti képviselő,
az RMDSZ szövetségi elnöke

Védnökök:

Pásztor Sándor
a Bihar Megyei Tanács elnöke

Muraközi István
Berettyóújfalu polgármestere

 


Programok
(Kezdési időpontok helyi idő szerint)

NAGYVÁRAD

Január 17. (péntek)

8.00
Barangolás a magyar kultúra kincsestárában
Himnusz – Közös szavalás
Vitakör – A magyar kultúra nem unalmas
Helyszín: Mihai Eminescu Főgimnázium
Programfelelős: Hochhauser Enikő aligazgató

10.00
Mesemaraton
Helyszín: Szent László Római Katolikus Teológiai Gimnázium
Programfelelősök: Konrád Katalin igazgató, Zalder Éva, Rázmán Enikő, Palotás Zsuzsa, Campian Hanna tanárnők

17.00
Makai Zoltán: Szemelvények Nagyszalonta ipartörténetéből- könyvbemutató
A Partiumi és Bánsági Műemlékvédő Egyesület Partiumi füzetek c. kiadványsorozatának 89. kötete
Helyszín: Lorántffy Központ
Programfelelős: Dukrét Géza egyesületi elnök


Január 18. (szombat)

15.00 és 19.00
Csaba királyfi – G. Nagy Ilián rockoperájának bemutatója
Közreműködik a debreceni Hajdú Táncegyüttes
Helyszín: Szakszervezetek Művelődési Háza
Szervező: RMDSZ Nagyváradi szervezete

Január 20. (hétfő)

11.00
Legendák Szent László városalapító királyunkról
Helyszín: Traian Vuia Műszaki Kollégium
Programfelelősök: Nagy Erzsébet, Gergely Natália tanárnők, Bíró Ildikó aligazgató

12.00
Haza és haladás című irodalmi összeállítás Kölcsey műveiből összekötve a szövegtárgyakból készült kiállítással
Helyszín: Dimitrie Cantemir Általános Iskola
Programfelelős: Bálint Beáta aligazgató

13.00
Olvassunk együtt! – olvasókör
Helyszín: I. Slavici Általános Iskola
Programfelelős: Mălan Katalin aligazgató
Január 21. (kedd)
10.00
„Ne legyen kultúra magyarság és magyarság kultúra nélkül.” (Kodály Zoltán) – A magyar Himnusz születésnapja – interaktív foglalkozások
Helyszín: Dimitrie Cantemir Általános Iskola
Programfelelős: Bálint Beáta aligazgató

11.00
Kultúrmozaik
Helyszín: Bonitas Speciális Oktatási Központ Nagyvárad,
Programfelelősök: Oláh Andrea igazgató, Paniti Helga, Kincses Adriana tanárnők

12.00
Ki vagy te, táncszínház? és Vakfolt
Közreműködik a Nagyváradi Táncegyüttes
Helyszín: Szigligeti Stúdió
Programfelelős: Hochhauser Enikő

13.00
Kincskészítő műhely
Helyszín: I. Slavici Általános Iskola
Programfelelős: Mălan Katalin aligazgató

18.00
Magyarnak lenni – zenés irodalmi összeállítás
Helyszín: Lorántffy Központ
Előadók: Meleg Vilmos, Varkucs Róbert
Programfelelős: Meleg Vilmos

Január 22. (szerda)

8.00
Arany János felolvasó maraton
Helyszín: Szent László Római Katolikus Teológiai Gimnázium
Programfelelősök: Konrád Katalin igazgató, Zalder Éva, Rázmán Enikő, Palotás Zsuzsa, Campian Hanna tanárnők

9.00
Rólunk, nekünk szól – diákok által készített kisfilmek a magyar nyelvről és kultúráról.
Helyszín: Ady Endre Elméleti Líceum – könyvtár.
Programfelelős: Makai Judit

9.50
Együtt szaval a nemzet – a Himnusz közös szavalása a  Szacsvay Imre Általános Iskola diákjaival
Helyszín: a Szacsvay Imre Általános Iskola udvara
Programfelelős: Pásztor Gabriella igazgató

10.00
A magyar kultúra Művészetisen – képzőművészeti kiállítás és ünnepi műsor
Helyszín: Nagyváradi Művészeti Líceum díszterme
Programfelelősök: Nagy Gabriella aligazgató és Mados Andrea tanárnő

10.30
A Himnusz születésnapja
Helyszín: Olaszi Református templom és Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium
Programfelelősők:  Bán Imola, Szatmári Ildikó, Kövendi Éva tanárnők

11.00
Kedvenc versem – a IV. osztály ünnepi megemlékezése
Helyszín: N. Bãlcescu Ált. Isk., Mihai Viteazul utca 2.
Programfelelős: Rácz Beáta aligazgató

12.00  
„Hozz rá víg esztendőt!”    
Helyszín: a Szacsvay Imre Általános Iskola épületei
Programfelelősök: Kun Ildikó, Fekete Erika, Tunyogi Katalin, Simon Gabriella, Sajó Mónika tanítónők

14.00 – 8.00
Maratoni nap 2020 – A reggelig tartó előadássorozat keretén belül: Séta Ady nyomában.
Helyszín: Ady Endre Elméleti Líceum,
Programfelelős: Bogdán Károly tanár

17.00
Flórián Andrea a Te Igéd nekem című verseskötetét mutatja be a Sola Fide csoport.
Közreműködnek: Thurzó Sándor József brácsa, Viktor József kontratenor, Boros Beatrice zongora.
Helyszín: Tibor Ernő Galéria
Programfelelős: Tokár Sándor

19.00
A magyar kultúra ünnepének nagyváradi gálaestje és díjátadója

Ünnepi beszédet mond: Halász János országgyűlési képviselő, a Városok, Falvak Szövetsége elnöke, Papp László, Debrecen Megyei Jogú Város polgármestere és Cseke Attila, Bihar megyei szenátor

A Magyar kultúráért díjak átadása, valamint a Jakobovits Miklós-díjak átadása, az In Memoriam Jakobovits Miklós Társasággal közösen

Himnusz-klub – a nagyváradi iskoláknak szóló pályázat eredményhirdetése

Előadás:
Sybill – Jacobi Viktor operettje
Helyszín: Szigligeti Színház, nagyterem


Január 23. (csütörtök)

9.00
Irodalmi kvíz
Helyszín: Nicolae Balcescu Általános Iskola, Eroul Marius Cosma utca 8.
Programfelelős: Lőrincz Enikő tanárnő

10.00
Magyar feltalálók és találmányaik
Helyszín: Lucretia Suciu Általános Iskola
Programfelelős: Hasas Tünde aligazgató, Szabó Erzsébet, Bodnár Erzsébet, Székely Ildikó, Cuibus Monika, Romanszki Renáta tanítónők

11.00
Akikre büszkék vagyunk—Magyarok a tudomány, a művészetek és a sport világában. Powerpointos bemutatók, plakátkészítés és csapatverseny.
Helyszín: 11-es Általános Iskola
Programfelelős: Coroianu Ágnes tanárnő

12.00
Haza a magasban – verses összeállítás a Iosif Vulcan Pedagógiai Líceum  IX–XII-ikes diákjainak előadásában
Helyszín: Illyés Gyula Könyvesbolt, Nagyvárad
Programfelelősök: Nagy Enikő tanárnő, Kleszken Éva aligazgató

13.00
A magyar irodalom gyöngyszemei -. irodalmi összeállítás a magyar irodalom klasszikus és modern költészetéből
Helyszín: Szent László Római Katolikus Teológiai Gimnázium
Programfelelősök: Konrád Katalin  igazgató, Zalder Éva, Rázmán Enikő, Palotás Zsuzsa,  Campian Hanna  tanárnők

17.00
Bihar megyei magyar sajtódíjak átadása
Helyszín: Szigligeti Stúdió fehérterme (Sonnenfeld-palota)
Programfelelős: RMDSZ Bihar megye, Biharország, Várad folyóirat, Bihari Napló

Január 27. (hétfő)

12.00
Magyar feltalálók és találmányaik
Helyszín: Lucretia Suciu Általános Iskola
Programfelelős: Mărcuș Gabriela tanárnő

17.00
A felújított Ady Endre Emlékmúzeum bemutatása
Helyszín: Ady Endre Emlékmúzeum
Programfelelős: Pásztor Sándor, a Bihar Megyei Tanács elnöke



BERETTYÓÚJFALU
Január 20. (hétfő)

17.00
A Bihari Múzeum XXIV. Évkönyvének bemutatója
A kötetet ismerteti: Nagy István történész muzeológus (Bocskai István Múzeum, Hajdúszoboszló)
Helyszín: Nadányi Zoltán Művelődési Ház, Erdélyi Gábor-terem

Január 21. (kedd)

15.00
Bánházi Gyöngyi festőművész kiállításának megnyitója
Megnyitja: Gavrucza Tibor, ny. református esperes-lelkipásztor
Közreműködik: Petru Dalma előadóművész
Helyszín: Mozi Galéria

17.00
„Az agyag és én” – Magyar Zita fazekas népi iparművész, a népművészet ifjú mestere kiállításának megnyitója
Megnyitja: Kolozsvári István, a Bihari Népművészeti Egyesület elnöke
Közreműködik: Turzó Boglárka népdalénekes
Helyszín: Nadányi Zoltán Művelődési Ház – Bihar Vármegye Képgaléria

18.00
A magyar kultúra ünnepének berettyóújfalui gálaestje

Az Erdélyi Gábor-emlékév és a Trianon-emlékév hivatalos megnyitása

Ünnepi köszöntőt mond: Biró Rozália parlamenti képviselő, Demian Zsolt, az RMDSZ Margitta-körzeti szervezetének elnöke és Muraközi István, Berettyóújfalu polgármestere

Az Erdélyi Gábor-díj átadása

A gálaesten közreműködnek:
-    Kokas Erzsébet népdalénekes, Kokas Károly tangóharmonikás (Kárpátalja)
-    a Berettyóújfalui Ifjúsági Fúvószenekar, vezényel Hegedűs Imre karmester
-    a Debreceni Egyetem Monteverdi Kórusa, vezényel Pazár István karnagy
-    valamint Erdélyi Gábor egykori tanítványai

Helyszín: Nadányi Zoltán Művelődési Ház színházterme


DEBRECEN

Január 20. (hétfő)
14.00                    
A Magyar Kultúra Napja az irodalom, a zene és a tánc jegyében
Helyszín: Debreceni Művelődési Központ Belvárosi Közösségi Ház, Pódiumterem (Kossuth u. 1.)

16.30
Czibere Ágnes festőművész: Színek és szavak című kiállítása
Helyszín: Ifjúsági Ház Club Akusztik Élménytere (Simonffy u. 21.)

17.00
„Váradtól Debrecenig” – Kocsis Csaba fotográfus kiállítása
Helyszín: Debreceni Művelődési Központ Csapókerti Közösségi Ház (Süveg u. 3.)
 

Január 21. (kedd)

14.00
A Magyar Kultúra Napja az Ondódi Közösségi Házban
Bárdosi Ildikó népdalénekes előadása, közreműködik Molnár Miklós hegedűn
Helyszín: Debreceni Művelődési Központ Ondódi Közösségi Ház (Kádár dűlő 61/C.)

 16.00
„EZERARCÚ KULTÚRA” – Móré Mihály emlékkiállítás
Helyszín: Debreceni Művelődési Központ Józsai Közösségi Háza, Előadóterem (Szentgyörgyfalvi u. 9.)

Január 22. (szerda)

10.00
A Debreceni Református Hittudományi Egyetem ünnepi műsora
Helyszín: Debreceni Református Kollégium, Kölcsey terem (Kálvin tér 16.)

Magyar Kultúra Napja – kvíz
Téma: Hungaricumok
Helyszín: Méliusz Juhász Péter Könyvtár István Úti Fiókkönyvtára (Debrecen, István út 11.)

Ismeretterjesztő előadás gróf Almásy László, Afrika-kutató, felfedező életútjáról és munkásságáról
Az előadás után szakvezetés és látványetetések révén az érdeklődők megismerhetik az állatkertben élő, fokozottan veszélyeztetett afrikai fajokat, illetve napjaink fajmentő tevékenységeit
Helyszín: Nagyerdei Kultúrpark Nonprofit Kft. (Ady Endre út 1.)

10.30
Kölcsey Ferenc domborművének megkoszorúzása
Helyszín: Debreceni Református Kollégium (Kálvin tér 16. II. emelet)

10.40
Kölcsey Ferenc szobrának megkoszorúzása
Helyszín: Debreceni Református Kollégium Gimnáziuma és Diákotthona (Péterfia u. 1–7.)

13.00
„Középiskolások a Dériben”
Városunk vendégeként diákok érkeznek Nagyvárad, Margitta és Berettyóújfalu
középiskoláiból. A tanulók a Déri Múzeum által szervezett programokon vesznek részt.
Helyszín: Déri Múzeum (Déri tér 1.)

14.00
A Magyar Kultúra Napjára emlékezünk
Előadás, részt vesznek a Debreceni Gönczy Pál Általános Iskola 4. osztályos tanulói
Helyszín: Méliusz Juhász Péter Könyvtár Józsai Fiókkönyvtára (Szentgyörgyfalvi út 9.)

14.45
„Útravaló. Híres tanárok és diákok a Debreceni Református Kollégiumban” ismeretterjesztő filmsorozat „Költők, írók" című második részének első nyilvános bemutatója
Helyszín: Apolló Mozi – Kertész Mihály-terem (Miklós u. 1.)

17.30
A Debrecen Kultúrájáért Alapítvány Debrecen Kultúrájáért díjának és alkotói ösztöndíjának ünnepélyes átadása
Helyszín: Debreceni Református Kollégium (Kálvin tér 16.)

19.00
Ünnepi est a Magyar Kultúra Napja alkalmából
•    Ünnepi beszédet mond: Dr. Puskás István alpolgármester
•    Éljen a szerelem! – a Csokonai Színház és a Kodály Filharmonikusok Debrecen Kálmán Imre estje a Magyar Kultúra Napja alkalmából
    rendező: Gemza Péter, karmester: Somogyi-Tóth Dániel
Helyszín: Csokonai Színház

Január 23. (csütörtök)

10.00
MESE-MATINÉ a Magyar Kultúra Napja alkalmából                              
Játékos könyvtári foglalkozás gyerekeknek
Helyszín: Debreceni Művelődési Központ Kismacsi Közösségi Ház (Napraforgó u. 16.)
 
13.00
Lírai tisztelgés a Magyar Kultúra Napja alkalmából
Helyszín: Debreceni Művelődési Központ Homokkerti Közösségi Ház (Szabó Kálmán u. 68.)

14.00
20 éves az Újkerti Felnőttek Olvasóköre
Helyszín: Debreceni Művelődési Központ Újkerti Közösségi Ház (Jerikó u. 17-19.)

17.00
„Kiemelés” címmel az előző évi Debreceni Tavaszi Tárlat díjazottjainak kiállítása
Helyszín: Kölcsey Központ, Bényi Árpád terem (Hunyadi u. 1–3.)

18.00
A Makoldi-vonal című kiállítás Makoldi Sándor rajzaiból
Helyszín: Debreceni Művelődési Központ Belvárosi Közösségi Ház – Kiállítóterem (Kossuth u. 1.)

Január 24. (péntek)

18.00
Tar Sándor: A lehetőség című szociográfiája alapján készült hangjáték bemutatója
Közreműködők: Szűcs Nelli és Trill Zsolt színművészek
Helyszín: Déri Múzeum Díszterem (Déri tér 1.)

20.00
Club Akusztik koncert
Zenés irodalmi előadóest megzenésített versekkel és magyar kvízzel
Helyszín: Ifjúsági Ház Club Akusztik Élménytere (Simonffy u. 21.)

„Magyarul álmodom”
Pályázat 14–25 éves fiatalok számára
Helyszín: Ifjúsági Ház (Simonffy u. 21.)


MARGITTA

Január 17. (péntek)
8.30–12.00
Interaktív körút a magyar kultúra világában
1. terem: Kölcsey háza - A himnusz
2. terem: Bolyaiak terme – A bűvös 2020
3. terem: Kodály terme – A varázslatos furulya
4. terem: Hagyományőrzők terme – Járd ki lábam, járd ki most ...
5. terem: Híres magyar felfedezők
6. terem: Magyar gasztronómia
7. terem: Fürge ujjak – Piros-fehér-zöld
Helyszín: Margitta – Horváth János Elméleti Líceum – kisiskola
Szervező: Deák Erika Andrea igazgatóhelyettes


Január 19. (vasárnap)
17.00
Dombi Géza Zsigmond berettyóújfalui festőművész kiállításának megnyitója
Megnyitja: Dr. Marinecz Kornélia, a BSZC Bessenyei György Szakgimnáziumának tagintézmény-vezetője
Helyszín: Művelődési Ház – előcsarnok

18.00
A magyar kultúra ünnepének margittai gálaestje
Ünnepi beszédet mond: Cseke Attila szenátor, Muraközi István, Berettyóújfalu polgármestere és Demian Zsolt, az RMDSZ Margitta-körzeti elnöke

VANmeSE – a Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttesének előadása.
Rendezte és szerkesztette: néhai Foltin Jolán, Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas táncművész, koreográfus, a nemzet művésze
Helyszín: Művelődési Ház – színházterem

Január 20. (hétfő)


18.00
Kultúrára hangolódva a XXI. században
Előadások:
-    Zatoschill-Ballai Zsuzsa: Margittai hétköznapok, II. rész
-    Szabó Melinda: Kölcsey Himnusza – gondolatok mai diákszemmel
Kisfilm:
-    Mit jelent magyar lenni és mit jelent a magyar nyelv
Szereplők: Hajas Dorottya Zsófia, Horgos Raymond, Darabont Dóra
Fellépők:
Mi Kis Kórusunk, Szőke Ferenc, Gál Sophie, Gerály Péter, Fügedy Anikó és a Furula Csoport
Kiállítók:
Pap Gábor, Bánházy Gyöngyi, Angyal Anikó, Bárbu Edit festőművészek, Pap Liliána, Sárkány Szabolcs keramikusok, Barbu Márta pedagógus-bábkészítő
Helyszín: Polgármesteri Hivatal – Konferenciaterem
Szervezők: RMDSZ Margitta körzeti és városi szervezete, Rákóczi Szövetség Margitta és vidéke helyi szervezete, Pro Folk Egyesület

Január 22. (szerda)

10.00
Himnusz – Miénk! Enyém! Tiéd! – Irodalmi játszóház
Helyszín: Horváth János Elméleti Líceum – Papp Attila Díszterem
Szervezők: Farkas Cecília, Kun Tünde tanárnők

12.00
Kölcsey szavai, Erkel hangjegyei – közös himnuszéneklés
Helyszín: Horváth János Elméleti Líceum – aula
Szervező: Puskas Miklós tanár

12.10
Barangolás a magyar gasztronómiában, avagy Horváth János Street Food – a Horváth János Elméleti Líceum IX–XII. osztályos diákjainak és osztályfőnökeinek gasztronómiai ízelítője
Helyszín: Horváth János Elméleti Líceum – aula
Szervező: Nagy Gabriella igazgató

Január 25. (szombat)

13.00
Reményik 130 – 130 vers mai szemmel a Nemzeti Összetartozás Éve jegyében
Helyszín: Horváth János Elméleti Líceum
Szervezők: Nagy Gabriella igazgató, Bondár Piroska igazgatóhelyettes, Szabó Melinda tanárnő, Balogh Tünde könyvtáros

8.00–14.00
Szerintem ez is része a magyar kultúrának – illusztráció
Helyszín: Horváth János Elméleti Líceum – aula
Szervezők: Bátori-Angyal Olívia tanárnő, Balogh Tünde könyvtáros

Január 27. (hétfő)

8.30–10.30
Hétmérföldes csizmával a Magyar Kultúra Napján át – mesevetélkedő
Helyszín: Horváth János Elméleti Líceum – Papp Attila Díszterem
Szervező: Deák Erika Andrea igazgatóhelyettes


Médiapartnerek:

Bihari Napló, Rádió Plusz FM, Ér TV, Biharország, Hajdú-Bihari Napló,
Bihari Hírlap, Berettyó Televízió, Berettyó Rádió

www.erdon.ro
www.biharmegye.ro
www.dehir.hu
www.haon.hu
www.berettyohir.hu

A honlapon megjelenő hírek, adatok és fotók a Berettyó Rádió tulajdonát képezik, adatbázisának részei, ezért a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény 1 § (2) p) pontja és 84/A §-a alapján törvényi védelem alá tartoznak. Tilos azokat akár eredeti, akár átírt formában bármilyen médiumban közölni, sugározni vagy továbbadni, részben vagy egészben számítógépen tárolni - a személyes és nem kereskedelmi felhasználás eseteinek kivételével. A Berettyó Rádió előzetes engedélye nélkül tilos a Berettyó Rádió honlapjaira mutató, valamint az oldalak belső tartalmához vezető link elhelyezése.

A Berettyó Rádió médiaszolgáltatási tevékenységét a Médiatanács a Magyar Média Mecenatúra program keretében támogatja.

Felügyeleti szerv: Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság, 1015 Budapest, Ostrom u. 23-25. telefonszám: (+36 1 457 7100), honlap: www.nmhh.hu